Лора Каравелова
/8.11.1886-30.11.1913/
На 21 август 1906 г. Пейо Яворов за първи път среща Лора Каравелова, дъщеря на видния политик Петко Каравелов, който освен, че е брат на писателя Любен Каравелов, е бил и четири пъти министър-председател на България. Запознанството между двамата се осъществява по време на излет в Драгалевския манастир и въпреки че по това време Яворов е влюбен в 16-годишната сестра на неговия приятел Петко Тодоров – Мина, изследователите на символиста са категорични, че творецът е силно привлечен от Лора още от тази първа среща. Лора Каравелова е млада, красива и добре образована. Тя учи в чужбина – първо в католическия пансион "Нотър Дам дьо Сион" в Париж, а по-късно в Антверпен, Белгия. Пребиваването и извън България я среща със западните ценности и изостря свободния й дух. Според много от съвременниците на Лора обаче животът иззвън пределите на родина поражда у нея и разкрепостенно поведение, което при прибирането и у дома се сблъсква с все още патриархалното в по-голямата си част българско общество.
Преди да се увлече по Яворов, Лора преживява доста любови и има връзки с други известни мъже. Известна е авантюрата й с дипломата Петър Нейков. За нея той казва: "Тя беше жизнерадостно същество. Искаше да живее като Ибсенова героиня, но беше несъмнено по-категорична от Нора. Не я задоволяваха материалните наслади, които можеше да й даде животът. Винаги търсеше нещо извън осезаемото щастие на часа. Поетична и романтична природа, тя прецеждаше чувствата си през особено сито, по мярката на силно развит художествен усет." Яворов е силно запленен именно от пламенната натура на Лора и нейната открита индивидуалност... и разбира се от красотата й. За привличането, което поетът изпитва към Лора още от пръв поглед, свидетелства и едно от най-големите му лирически постижения – стихотворението "На Лора", което той датира:
"Драгалевски манастир", август 1906 година:
"...Душата ми е стон. Душата ми е зов.
Защото аз съм птица устрелена;
на смърт е моята душа ранена,
на смърт ранена от любов...."
Според изследователи Лора също е заинтригувана от великия поет, но взаимният им интерес няма развитие от една страна заради любовта на Яворов към Мина, а от друга заради намесата на майката на Лора - Екатерина Каравелова.
Тя открито не харесва Яворов и години по-късно ще сподели: "Когато седнахме на трапезата, за пръв път го видях в анфас. Той беше грозен: дебели синкави устни жълто-зелено лице. "Бялото" в очите му беше жълто. До него бе седнала Лора – тогава 18-19-годишно момиче. Тя току-що разцъфваше и беше много хубава..." Екатерина Каравелова е убедена че дъщеря й заслужава някой по-добър кандидат. Майката на Лора успява да намери такъв в лицето на д-р Иван Дрянков - млад деец на Демократическата партия и секретар на Търговската камара в Русе, за когото принуждава дъщеря си да се омъжи. Въпреки че Лора силно се противопоставя на идеята за брак, тъй като е все още привлечена от Яворов, майка й надделява и така Лора и Иван Дрянков си казват заветното "да" през 1907 година. Съвсем очаквано бракът не е щастлив, доказателство за което е писмо на Лора до нейна приятелка, в което тя споделя: "Ний нямаме нищо общо, нищо, което да ни свързва, той мрази всичко, което аз обичам." Женитбата не спира Лора и Яворов усилено да си кореспондират. Младата Каравелова дори отива в Париж да подкрепи Яворов, когато Мина умира. Въпреки че след смъртта на Мина пътят към сърцето на поетът е вече свободно, Лора и Яворов не се събират веднага. Повече от година те дружат, но не разкриват чувствата си един към друг. Предполага се, че двамата се обясняват в любов един на друг чак на 1 септември 1911 година, когато символистът посещава Лора в дома й. Лора и Дянков се развеждат през през юни 1912 г. Тъй като раздялата е по вина на Лора, духовният съд нарежда тя "да остане в безбрачие две години с право на ходатайство през това време до Светия синод за съвършено опрощаване на наложеното й безбрачие". Въпреки това само няколко месеца по-късно, а именно на 19 септември 1912 година, Яворов и Каравелова се венчават, а само дни след сватбената церемония поетът тръгва да се бие за освобождението на Македения. Именно тези дни, в които са разделени, са най-щастливите от краткия им брак, продължил малко повече от година. Писмата, които си пращат докато са разделени са доказателство за това. Той я нарича "Лоричка", "мила женице", пише й, че я "целува хиляда пъти"... Тя му отвръща с "мой Яво", "мой мили, скъпий, единствений!", моли за прошка, "задето не умея да те обичам по-хубаво". Лора с нетърпение чака завръщането на Яворов, обзавела е апартамента им на ул. "Раковски" 126, а големият й копнеж е да се грижи за него и да му угажда, докато той пише творбите си.
За жалост животът им не се развива толкова идилично, колкото си го представя Лора. Малко след пристигането на поета в София скандалите между него и съпругата му започват. Причината за честите и бурни караници е силната ревност на Лора. На 29 ноември именно след един такъв скандал, по думите на Яворов, Лора се гръмва с пистолета му в гърдите. Символистът пък опитва да се самоубие и се прострелва в слепоочието, ужасен от перспективата да живее без любимата си. Кървавата драма в Яворови "подпалва" столицата. Благодарение на пресата повечето софиянци са убедени, че Лора не се е самоубила, а е убита от Яворов. Приятелите му отхвърлят тази версия. Междувременно поетът е не само заклеймен от обществото, но и прогресивно ослепява в следствие на неуспешния му опит да сложи край на живота си. Срещу Яворов започва срамно дело за убийство и въпреки множеството доказателства за невинността му той е признат за виновен. Това в комбинация с ослепяването му напълно отчайват поетът.
![]() |
Сънувал я всяка нощ...
Коментари
Публикуване на коментар